přilby na kolo, helmy na kolo, přilby na in-line, helmy na in-line Krust
skrillex, benga, david guetta, best music, video, music video, art, design, dubstep and many others skrillex, benga, david guetta, best music, video, music video, art, design, dubstep and many others
telefon

Co dělat, když má dítě poraněný nos

Mluvíme-li o zraněném nose, máme na mysli nejčastěji krvácení, zlomeninu nebo cizí těleso v nose. Při poranění nosu je dominujícím příznakem bolest provázená velice často masívním krvácením.

Krvácení


Nejčastěji se s krvácením z nosu setkáme při dětských hrách či šarvátkách (ale například i při pádech či dopravních nehodách). Rána míčem do nosu či v horším případě pěstí do nosu je poměrně častou příčinou zranění, které je provázeno krvácením. Krvácení z nosu však může vzniknout i jen po nepatrném zevním inzultu, případně i zdánlivě bez příčiny při viróze nebo třeba i ve spánku.

První pomoc:

  1. Dítě posaďte a předkloňte mu hlavu (nikdy se nesnažte zastavit krvácení záklonem hlavy), přičemž zmáčkněte nosní chřípí.– Na zátylek položte dítěti studený obklad (vhodné je namočit do studené vody ručník či kapesník a poté vyždímaný přiložit). Tímto manévrem uspíšíte zastavení krvácení.
  2. Pokud dítě krvácí z nosu častěji, můžete mu pomoci Gelasponem (vhodný do každé domácí lékárničky), který navlhčený vložíte do nosního vchodu dítěte a běžné krvácení po chvíli ustane.
  3. V případě, že by krvácení neustávalo, vyhledejte lékařskou pomoc. Lékař provede tzv. zadní tamponádu nosu a krvácení se zastaví.Zlomenina nosu

V tomto případě je jedinou pomocí neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Nepokoušejte se sami napravovat pokřivený nos, pouze ošetřete případné krvácení a odvezte dítě k lékaři. Pokud je zlomenina nosu bez posunu kostí proti sobě, hojí se velmi rychle po provedení náplasťové fixace. Pokud jsou však nosní kůstky posunuté a nos nateklý, je nutné provést repozici kůstek při operaci v celkovém znecitlivění. Proto dítěti raději nedávejte nic jíst, aby v případě nutnosti operačního zákroku nedocházelo ke zbytečnému prodlení.


Cizí těleso

Je-li krvácení z nosu typické pro dítě školního věku, pak cizí tělísko v této části těla patří nejvíce k věku kojeneckému a batolecímu. Batole zkouší a zkoumá a při nepozornosti rodičů může skončit malý předmět (nejčastěji korálek či kousek jídla, fazole atd.) v jeho malém nosíku.

První pomoc:

  1. Pomozte dítěti, aby předmět vysmrkalo.
  2. Přidržte mu jednu nosní dírku a pokuste se ho přimět, aby prudce vydechlo ucpaným nosním průduchem.
  3. Počítejte s tím, že čím mladší je dítě, tím bude odstranění předmětu obtížnější. Pokud se nepodaří dítěti předmět vysmrkat, nepokoušejte se jej sami vytáhnout. Hrozí poranění nosní sliznice či zasunutí předmětu hlouběji do nosní dutiny.
  4. Dostane-li se cizí předmět do zadní části nosu, je jeho odstranění mnohem složitější (provádí se speciálními nástroji na odborném ORL pracovišti). Raději tedy vyhledejte lékařskou pomoc včas.
 
Navigace: Úvodní stránka První pomoc Co dělat, když má dítě poraněný nos