přilby na kolo, helmy na kolo, přilby na in-line, helmy na in-line Krust
skrillex, benga, david guetta, best music, video, music video, art, design, dubstep and many others skrillex, benga, david guetta, best music, video, music video, art, design, dubstep and many others
telefon

Co dělat, když má dítě poraněné ucho

Poranění ucha nepatří naštěstí mezi často se opakující dětské úrazy. Nejčastěji se jedná o vniknutí cizího tělesa či krvácení.

Cizí těleso v uchu

Dítěti může do ouška vlézt drobný hmyz (záležitost především letních měsíců), případně si může samo vsunout do ucha malý předmět. Nejčastěji se jedná o drobný korálek, kuličku, malou část hračky apod. Batole není schopno samo pochopit, že tyto věci do uší (očí, pusy atd.) nepatří.

Prevence je tedy zcela na nás. Zvláště nebezpečná jsou cizí tělesa, která po navlhnutí mohou v uchu dítěti nabobtnat (např. hrách, čočka, fazole apod.), a tím zcela ucpat volný vchod do ucha a středouší. V okolí zvětšeného předmětu dojde většinou k zánětu, může následovat i porucha sluchu.

Příznaky:
  • ucho svědí, pálí, bolí, což se projevuje mnutím ušního boltce, pláčem, celkovým neklidem dítěte, možno i zvýšenou tělesnou teplotou,
  • částečná hluchota, dítě špatně či vůbec nereaguje na naše slovní výzvy či jiný zvukový podnět.

 

Co tedy dělat?

První zásadou je, že na odstranění cizího tělesa nikdy nepoužíváme ostrý předmět. Můžeme se pokusit, velmi opatrně, o lehké vyplavení tělíska z ucha. Dítěti přidržte hlavu postiženým uchem vzhůru a kápněte mu do něj několik kapek vody (pouze malé množství, jinak bychom riskovali další zasunutí předmětu hlouběji do zvukovodu). Poté nakloňte hlavičku dítěte na stranu opačnou tak, aby postižené ucho bylo dole. Sledujte, zda voda tělísko vyplaví. Pokud se tato metoda nezdaří, odvezte dítě k lékaři, nejlépe na specializované pracoviště ORL.

Krvácení z ucha

V případě, že se jedná o povrchní poranění ušního boltce, ošetříme jako každé jiné zranění tohoto typu. Ránu očistíme, dezinfikujeme, případně sterilně kryjeme. Situaci je nutno zhodnotit, zda se jedná o stav, který jsme schopni ošetřit vlastními silami, či je lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc (např. u tržných ran), a podle toho jednat. Drobná krvácení vzniklá při čištění uší stačí jen lehce dezinfikovat a krytí již většinou není potřeba. Také při zhoršení ekzému v zevním zvukovodu může dojít k mírnému krvácení z ucha. V takovém případě se poraďte s lékařem, který začne léčit základní onemocnění – tj. ekzém.

Pamatujte však, že pokud má dítě úraz hlavy nebo spadne na hlavu z výšky a při krvácení z ucha vytéká čirá tekutina (mozkomíšní mok), může jít o velmi vážné, život ohrožující poranění, a to zlomeninu spodiny lebeční! V tomto případě uložte postižené dítě do stabilizované polohy nebo na bok na nemocnou stranu (položte hlavu na toto ucho). Pod ucho dejte podložku z čisté látky nebo ucho jen lehce překryjte a neprodleně volejte lékařskou pomoc.

Pamatujte: Nikdy se nesnažte výtok tekutiny z ucha zastavit!

 
Navigace: Úvodní stránka První pomoc Co dělat, když má dítě poraněné ucho