Horečka a febrilní křeče
Tělesná teplota nám dává důležité informace o celkovém zdravotním stavu dítěte. Rozeznáváme teplotu kožní a centrální. Při každodenní péči měříme teplotu kožní. Mnohé nemoci se projevují zvýšenou teplotou až horečkou, jiné naopak poklesem teploty.
Měření teploty
U nejmenších dětí měříme teplotu v konečníku tzv. rychloběžkou. Ještě před vyjmutím teploměru z konečníku odečteme od naměřené hodnoty v prvním půlroce věku dítěte 0,5 ˚C, v druhém půlroce odečteme 0,7 ˚C. Před zavedením teploměru do konečníku natřeme jeho konec olejem, po změření teploty teploměr umyjeme vodou a mýdlem. Teplotu v podpaží měříme u větších dětí lékařským teploměrem (Maxima) asi 8 – 10 minut. Dbáme na správné umístění špičky teploměru ve středu podpaží. Po změření teploty je nutné teploměr setřást, aby rtuť klesla (vyhneme se chybnému naměření teploty při následujícím měření). Při měření teploty musíme být vždy opatrní, aby nedošlo k poranění děťátka například zalomením teploměru v konečníku nebo v podpaží. Dnes si zvykáme i na teploměry digitální ve formě dudlíků nebo pásků na čelo.
- Průměrná tělesná teplota je od 36,5 do 37,0 °C.
- Mírně zvýšená teplota je od 37,5 do 38,0 °C a nazývá se subfebrilie.
- Lehká horečka je od 38,0 do 39,0 °C.
- Vysoká horečka je nad 39,0 °C.
Teplota přes den kolísá, nejnižší bývá okolo půlnoci a nejvyšší kolem 17. hodiny.
Péče o děti s teplotou a jejich ošetřování má svoje zásady.
- Při mírně zvýšené teplotě do 38 ˚C nepodáváme antipyretika (léky na snižování teploty). Dbáme na dostatečný přísun tekutin a opakovaným měřením teploty sledujeme její vývoj.
- Při lehké horečce nad 38 ˚C zahájíme léčbu antipyretiky.
ANTIPYRETIKA
- Do 10. roku života dítěte nepodáváme kyselinu acetylsalicylovou. Známe ji jako acylpyrin, superpyrin, atilen sirup.
- Dětem je určen paracetamol. Tato účinná látka je v různých přípravcích pod názvem Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpol, Coldrex, Guajanal, Korylan, Scutamyl, Valetol.
Paracetamol je také v různé formě léků: tabletky, čípky, sirupy. Když má dítě průjem, podáme mu tabletku. Když zvrací, dáme mu čípek. Také musíme dbát na to, abychom v panice nepodali najednou celodenní dávku léku, i antipyretika mohou při předávkování dítě otrávit. - Dalším antipyretikem je ibuprofen, v lékové formě Ibalgin či Ibalgin sirup.
Snižování teploty
Pokud teplota i přes podání antipyretik neklesne do 30 minut, začneme ji snižovat pomocí vlažné vody – sprchy nebo zábalu. Teplotu snižujeme, dokud neklesne na 38,5 ˚C.
Postup při zábalech:
- Plenku nebo ručník namočíme ve vlažné vodě.
- Ovineme hrudník dítěte od podpaží po dolní okraj žeber.
- Nezchlazujeme bříško, nohy a ruce. Při zchlazování rukou a nohou bychom mohli vyvolat periferní šok. Ruce a nohy jsou stejně při poruchách cirkulace při vysokých teplotách chladné.
- Zábaly vyměňujeme přibližně po 5 minutách.
- Snažíme se vždy po 10–15 minutách přeměřit teplotu.
- Se zábaly nebo sprchou skončíme po poklesu teploty na 38,5 °C.
Sprchu mají některé děti raději, berou ji jako koupání. Použijeme vlažnou, ne studenou vodu. Nenecháme dítě sedět ve vlažné vodě, aby mu nenastydly močové cesty. Teplotu snižujeme pomaleji, ne prudce.
Sledování teploty v čase spánku
Pokud ukládáme dítě s teplotou okolo 38,5 ˚C ke spánku, musíme ho opakovaně sledovat, to znamená měřit teplotu a všímat si jeho spaní. Stává se, že maminka unavená celodenní péčí o nemocné dítě usne spolu s ním – ať už přes den, nebo v noci. Proto je nutné zejména v noci si vždy nařídit budík v hodinových intervalech.
KOMBINACE ANTIPYRETIK
(léků proti teplotě)
Při léčbě horečky musíme dávat pozor na kombinaci antipyretik.
Při teplotě nad 38 ˚C zahájíme léčbu.
- Jako první obyčejně podáváme lék s vhodným obsahem paracetamolu pro daný věk. Můžeme ho podat každých 6 nebo 8 hodin, tedy 3–4x denně. Celková denní dávka je 50 mg na 1 kg dítěte. Tedy 10 kg vážícímu dítěti náleží 500 mg na celý den. To znamená, že např. podáme dětský paracetamolový přípravek v tabletce 4x za den. Pokud začne dítě zvracet, můžeme podat dětský čípek. Podali jsme 2x tabletku a podáme 2x čípek.
- Pokud teplota neklesne, např. z 39 ˚C, za 2–3 hod., podáme ibuprofenový přípravek. Ten se dává v celkové denní dávce 20 mg na 1 kg dítěte. Tedy 10 kg dítě dostane 200 mg na 24 hodin. To znamená 3x denně 60 mg, resp. 3x denně 3 ml (v 1 ml sirupu je 20 mg ibuprofenu).
Při vysokých teplotách můžeme oba preparáty střídat.
Příklad:
- v 6 hodin podáme paracetamolový přípravek;
- o 2–3 hodiny později přípravek s obsahem ibuprofenu;
- za další 2 hodiny paracetamolový přípravek;
- za 2–3 hodiny ibuprofenový přípravek.
Asi hodinu po podání léku můžeme dítě sprchovat.
Chceme upozornit na poměrně častou chybu při léčbě horečky. Dítě má např. 39 ˚C. Lékař naordinuje antipyretika (např. paralen, brufen) a na angínu také antibiotika. Rodiče si však myslí, že antibiotikum je „silnější“ a podají jen to. Diví se, když teplota neklesá. Antipyretikum můžeme podat s antibiotikem. Antibiotika zaberou až po 2–3 dnech, nejsou určena na snižování teploty.
Febrilní křeče
Přes všestrannou péči se však může stát, že dítě při teplotě dostane febrilní křeče (křeče z horečky). Do příjezdu přivolané záchranné služby podáme do konečníku antipyretický čípek a dítěti dáme zábal. Pokud je při vědomí, doporučujeme raději sprchu, zejména při vysokých teplotách 39–40 ˚C. Upozorňujeme na nebezpečí, kdy v panice po doznění febrilních křečí rodiče udělají chybu. Naloží děťátko do rozpáleného auta (v létě) nebo ho dobře oblečou (v zimě) a pospíchají k lékaři. V první řadě by měli nejdříve snížit teplotu. Mohou totiž přehřátím už tak rozpáleného organizmu opět vyvolat febrilní křeče. U dětí, které už febrilní křeče měly, musí být maminky při vzestupu teploty ostražitější. Podle rady neurologa nebo dětského lékaře podají diazepam ve formě tabletky nebo čípku. Se snižováním teploty antipyretiky, stejně jako se zábaly nebo sprchou, mohou začít už při o nižších teplotách, než je obvyklé.
Zapamatujte si:
- Pokud má vaše dítě teplotu, musíte mu ji pravidelně i v noci každou hodinu přeměřovat, ideální je nastavit si budík. Pokud teplota vystoupí nad 38,5 °C, je nutno dítěti podat antipyretika.
- Pokud teplota neklesá, osprchujte celé tělo dítěte vlažnou vodou, v žádném případě nestačí ochlazování tváře.
- Při prořezávání zoubků se teploty pohybují jen mírně nad 37 °C. Teplota nad 38 °C nepochází nikdy od zubů, to je jen pověra. Jestliže má dítě vyšší teplotu, je pravděpodobně opravdu nemocné.
- Každá maminka by měla ještě před porodem mít v lékárničce oba dva druhy antipyretik (paracetamolový i brufenový přípravek) a zásoby by měla pravidelně kontrolovat a doplňovat.
- Taktéž je třeba mít doma už před porodem vhodný teploměr, podle mých zkušeností je pro kojence ideální rychloběžka.
- Velmi důležité je také vědět, zda a kolik desetin je nutno odečítat při měření různými druhy teploměrů a při různých způsobech měření teploty.
- Pokud se u vašeho dítěte objeví febrilní křeče, do 24 hodin vyhledejte lékaře.
Dodržování zásad správného ošetřování dítěte při horečce určitě pomůže v prevenci febrilních křečí a jiných komplikací horečky.