Infekce v ústní dutině
Většina akutních onemocnění, která se objevují v ústní dutině, je infekčního původu a jsou vyvolána různými patogeny – viry i bakteriemi. Zpravidla jde o nezávažné choroby, kdy si organismus vytváří specifické protilátky proti těmto původcům.
Herpangína
Patří mezi nejčastější virová onemocnění ústní dutiny. Jedná se o infekční chorobu, která se přenáší slinami, kontaminovanými předměty, rukama. Herpangína je typickým onemocněním dětí ve věku 1 až 4 roků. Objevuje se v letních a podzimních měsících, kdy se může vyskytovat jak sporadicky, tak endemicky, až epidemicky. Projevuje se především puchýřky a drobnými defekty na sliznici dutiny ústní a hltanu. Není vyvolána herpetickými viry, nýbrž enteroviry, především Coxsackie ze skupiny A. Onemocnění má většinou prudký nástup – dítěti lze naměřit vysokou horečku až do 40 °C a malý pacient odmítá kvůli bolestem v ústech jídlo. Trpí rovněž bolestmi hlavy, je malátný, unavený, typické je i zvýšené slinění. Infekce trvá 7 až 10 dní. Léčba herpangíny je symptomatická. Protože původcem je virus, není indikována léčba antibiotiky.
Aftózní stomatitida
Patří mezi infekční onemocnění. Opět se jedná o onemocnění typické spíše pro menší děti, ale onemocnět mohou i starší děti a dospělí. Patří mezi herpetické infekce, protože jejím původcem je virus herpes simplex. Inkubační doba je 3 až 14 dní. Postihuje sliznici ústní dutiny, měkkého patra a jazyka. Infekce se opět šíří buď přímo slinami anebo kontaminovanými předměty (dudlíky, hračkami…). K infekci jsou náchylnější děti s oslabenou imunitou, dále mírně nachlazené děti a také malí pacienti s dosud nedoléčenými chorobami.
Projevy: na sliznici se jednotlivě nebo mnohočetně tvoří povrchové vřídky pokryté bělavým povlakem – afty. Jejich okolí bývá zarudlé. Místem výskytu může být vnitřní strana rtů, jazyk, dásně, sliznice tváří i patro. Vřídky jsou velmi bolestivé, znepříjemňují příjem tekutin, potravy, artikulaci i ústní hygienu. Nemoc bývá obvykle doprovázena horečkou a oteklými, bolestivými uzlinami. Dítě je plačtivé, malátné, odmítá jíst a pít, je celé „ubolené“. Akutní stadium trvá asi jeden týden. V léčbě můžete použít výplachy úst hojivým extraktem z řepíku, šalvěje, meduňky nebo heřmánku, případně speciální hojivé gely, kterými se potře postižené místo, a tím se zabrání bolestivému dráždění afty.
Anguli infectiosi
Zánět ústních koutků (anguli infectiosi) se projevuje jako jednostranná či oboustranná trhlina se zarudnutím (tzv. prasklý ústní koutek). Bývá doprovázená svěděním nebo pálením. Zanícený koutek může také mokvat a později se mohou tvořit krusty, po jejichž předčasném stržení se objevuje i drobné krvácení. Hojení komplikuje zvlhčování ústního koutku olizováním nebo při příjmu potravy a tekutin, krusty také mnohdy prasknou při zívání, mluvení, příjmu potravy apod., a trhlina se tak prohlubuje. Příčiny vzniku trhlinek mohou být různorodé: povětrnostní vlivy (vítr, slunce, mrazivé počasí), stomatologické problémy (u dětí např. slinění při prořezávání zoubků)…
Místní ošetření prasklých a zanícených ústních koutků spočívá v použití antiseptických prostředků (např. šalvějová tinktura, genciánová violeť apod.) a zvláčňujících balzámů nebo mastí s hojivým a protizánětlivým účinkem. Vhodné je současné užívání některých přípravků s obsahem vitaminů B, např. B-komplexu, a železa.
Léčba a prevence
Onemocnění ústní dutiny u dětí jsou převážně infekčního původu a původci jsou nejčastěji viry, proto je léčba většinou symptomatická. (Symptomatická léčba je léčba zaměřená na příznaky, na projevy choroby, nikoliv na její příčiny. Tedy především na zmírňování bolestí, na snižování horečky…) Pouze v případech prokázané bakteriální infekce jsou indikována antibiotika. Při teplotě a bolestech je doporučena léčba analgetiky, vhodné je střídat léky na bázi paracetamolu a ibuprofenu. Dětem nesmí být podáván acylpyrin. Neméně důležitou roli sehrává pitný režim – je dobré podávat studené nápoje, které zmírňují bolest, mléko či mléčné koktejly. Naopak nevhodné jsou citrusové plody či citrusové šťávy, dále velmi kořeněná a solená jídla, protože bolest se stává po jejich požití ještě intenzivnější. Na zmírnění bolesti se doporučují i lokální gely obsahující protizánětlivé, dezinfekční a léčivé látky. Doporučovány jsou také vyšší dávky vitaminů B a C. U druhotné bakteriální infekce (sliznice dutiny ústní je narušena virovou infekcí, a tím je oslabená; působí tím pádem jako pootevřená vstupní brána, která umožňuje snadnější přístup bakteriální infekci) je indikována antibiotická léčba.
U všech výše zmíněných infekčních onemocnění je důležitá především prevence jejich šíření. Takto nemocné dítě nepatří do hromadného dětského zařízení (jesle, školka, škola). Je třeba dezinfikovat předměty a hračky, s nimiž se pacient dostal během nemoci do kontaktu. Také je nezbytné dbát na zvýšenou hygienu, nutné je umývat nemocnému dítěti ruce před každým jídlem i po něm. Ve společných zařízeních (sem patří například i čekárny u pediatra!) pro jistotu nenechat zdravé dítě sahat na společné hračky či knížky – právě ty mohou být tím nejspolehlivějším původcem infekcí…