Jak je to s opalováním dětí?
Letní slunce nás láká k vodě i na výlety – ať chceme, nebo ne, jeho paprskům vydáváme napospas svou kůži všichni. Pro citlivou dětskou pokožku však může být sluneční záření zvláště nebezpečné, proto je třeba naše nejmenší chránit co nejdůsledněji.
Miminka by neměla být slunečnímu záření vystavována vůbec, neboť u čerstvě narozených se teprve utváří ochrana proti UV záření. U batolat je třeba hlídat, aby nepobývala na slunci déle než hodinu denně, a rovněž je samozřejmě nutné jejich pokožku po tuto dobu chránit před spálením nejen kvalitními ochrannými přípravky, ale i oblečením. I větší děti by se měly natírat častěji. Poškození nedostatečně chráněné či slunečními paprsky nadměrně zatěžované pokožky se může projevit i za 20–30 let. Pokud na kůži dítěte zpozorujete nějaké změny, přibývající znaménka, změnu jejich velikosti, zabarvení či tvaru, neváhejte s návštěvou dětského praktického lékaře, případně odborného kožního lékaře.
Aby byl pobyt na slunci bezpečný…
- Vždy celé tělo důkladně namažte vhodným ochranným přípravkem, a to přibližně 20–30 minut před sluněním. U nejmenších dětí se používají speciální dětské ochranné přípravky s vysokým UV faktorem, jejich vhodnost je kvůli případné alergické reakci dobré opakovaně ověřit na vnitřní straně předloktí. A pamatujte i na to, že na hlavu patří vždy čepice či šátek!
- Hlídejte dobu, po kterou dítě pobývá na přímém slunci. V každém případě se slunečním paprskům vyhýbejte v čase mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější. Rozumný pobyt na slunci už od dětství je prevencí vzniku karcinogenů kůže v dospělosti.
- Ať už trávíte letní pohodičku u bazénu, rybníka nebo u moře, vždy namočte mrněti hlavu, nejlepší je dát mu na hlavu klobouček, a to i při hrách ve vodě. Nespoléhejte na to, že voda poskytuje ochranu před sluncem – fakt je, že zhruba 50 % slunečního záření proniká až pod hladinu vody, čemuž nezabrání ani to, že voda sluneční paprsky odráží.
- Mějte na paměti, že pokožka se může spálit, i když je zrovna zataženo – skrze mraky proniká až 80 % paprsků.
- Dostatečný, pravidelný příjem tekutin (ne ledových a přeslazených!) doplňte lehkými svačinkami v podobě ovoce a zeleniny s velkým obsahem vody (melouny, broskve, rajčata, okurky apod.).