Krvácení z nosu – (ne)třeba se ho bát?
Malý Míša po příchodu ze školy vítá mámu „horkou“ novinkou. Dnes mu opět tekla krev z nosu… Nejprve se bál, ale paní učitelka ho zachránila. A tak se z něj stal hrdina. Dokazuje to i „medaile“, tedy krvavá skvrna na novém tričku. Míšovu mámu ale víc trápí, proč k tomu vůbec došlo. V poslední době se to jejímu synovi totiž stává příliš často.
S takovouto situací se mohou nejedni rodiče setkávat poměrně často. Krvácení z nosu, odborně epistaxe, nemusí představovat nic závažného, na druhé straně však může být příznakem nějakého probíhajícího onemocnění. To, do jaké míry je nebezpečné, se odvíjí od různých faktorů – od četnosti, intenzity, příčiny vzniku a např. i od věku dítěte a prodělaných nemocí.
Příčiny
Je jich více, přičemž některé jsou typické pro děti a jiné zase pro dospělé.
- U dětí a mládeže se krvácení z nosu častěji vyskytuje při stavech spojených s horečkou, prochladnutím, úrazy nosu (ale např. i při častém šťourání se v nose).
- U dospělých a starších lidí bývá příznakem jiného onemocnění, např. vysokého krevního tlaku či aterosklerózy (kornatění tepen).
- U těhotných žen je z důvodu většího prokrvení sliznic vlivem hormonálních změn poměrně obvyklým jevem. Neohrožuje však ženu ani plod.
Úrazy
Jako vedlejší příznak se může objevit při zlomeninách nosních kůstek, ale i při poraněních kostí tváře. K poškození nosní sliznice může dojít i při zavádění nazogastrické sondy (hadičky zavedené nosem do žaludku, např. při podávání umělé výživy), při intubaci či po plastice nosní přepážky. U dětí je nebezpečné vkládání cizího tělesa do nosní dírky, např. dílku hračky, jídla, kuličky apod. I časté a nešetrné čištění nosu, vysušující sliznici, může způsobit, že jemné krevní cévy popraskají a začnou krvácet.
Paleta onemocnění
Rýma, virózy, senné rýmy, při kterých dochází k otokům a přílišnému překrvení nosní sliznice, jsou pro epistaxi typické. (Obzvlášť alergici mají kvůli častým rýmám křehké sliznice.)
Hormonální poruchy a onemocnění štítné žlázy jsou taktéž možným rizikem. Mezi nejzávažnější stavy spojené s krvácením nosu však patří různé typy nádorů, leukemie či hematologická onemocnění (= nemoci krve, např. hemofilie).
I u osob, které jsou dlouhodobě vystavené prašnému prostředí, dochází k podráždění sliznice a krvácení. V zimě, při přechodu z vyhřáté místnosti do chladu venku (a naopak), se může tento jev také objevit.
Vitamin C a železo
Nedostatek vitaminu C, který se podílí na správné funkci tkání a zabraňuje vysoušení sliznic, je další možnou příčinou. Zejména u dětí, které nemají v oblibě ovoce a zeleninu, se proto doporučuje při spontánních krváceních z nosu výrazně zvýšit přísun ovoce a zeleniny ve stravě, nejlépe v syrovém stavu. Nejvíc vitaminu C se nachází např. v kysaném zelí, listové zelenině, kiwi, citrusových plodech.
I příliš málo železa může sehrát roli při krvácivých stavech. Tento minerál je součástí hemoglobinu a podílí se na přenosu kyslíku do všech buněk těla. Při jeho nedostatku organismus více podléhá únavě, infekcím, krevním ztrátám. Bohatým zdrojem železa je červené maso, játra, některé druhy ořechů, semen, sušené ovoce, listová zelenina a červená řepa.
Občas i opakovaně
Krvácení může mít různé projevy. Je dobré si všímat, jak často se objevuje, v jaké intenzitě a při jakém podnětu. To vše uceluje klinický obraz a napomáhá ke správné diagnóze i následné léčbě.
Krvácení z nosu může být:
- jednorázové – opakované,
- z jedné nosní dírky – z obou,
- čisté – s příměsí sraženin (zejména po úrazech).
Všímejte si projevů
Samotné krvácení je už jen výsledným jevem. Poukazovat na něj mohou různé signály, na které si mohou stěžovat i děti, např. bolest hlavy či „hučení“ v ní, závratě, neklid, nevolnost, zvracení apod.
Jak se léčí?
Patří do rukou internisty, hematologa a krčního lékaře. Důležitým vyšetřením je krevní obraz, srážlivost krve, vyšetření jaterních hodnot. U mladistvých a dospělých se v rámci anamnézy zjišťují užívané léky a měří se krevní tlak, který by mohl být možnou příčinou. Při podezření na nádorová onemocnění se rozsah vyšetření zvětšuje.
Zastavit silně probíhající krvácení je úkolem pro krčního lékaře. Přichází-li dítě či dospělý na ošetření poté, co krvácení ustalo, většinou postačí krvácející místo ošetřit poleptáním speciálním roztokem.
Pokud zdroj ještě krvácí, je nutné ošetřit ho tzv. elektrokoagulací. Jestliže se místo krvácení nedaří najít nebo je těžko dostupné, provádí se tzv. tamponáda. Při masivním recidivujícím krvácení se obvykle provádí podvázání přívodných cév s nutností hospitalizace.
Jak u dítěte zastavit krvácení doma?
- Začne-li dítě krvácet z nosu, v první řadě ho uklidněte a krátce a rychle mu vysvětlete, co má dělat anebo co budete dělat vy, abyste krvácení zastavili.
- Dítě posaďte, nezaklánějte mu hlavu dozadu, spíše lehce nakloňte dopředu.
- Vyzvěte dítě, aby nárazově silně vydechlo nosem. Tento výdech má odstranit krevní sraženiny. Vlákna ve sliznici se smrští a zároveň uzavřou otvor v krvácející cévě.
- Vložte do nosní dírky tampon či vatu namočenou do studené vody – napomůže to zúžení cév. Zvláště vhodný je Gelaspon, který pomůže zastavit krvácení a pak se sám vstřebá (dostanete jej bez receptu v lékárně).
- Stlačte k sobě rukou obě nosní křídla. Stisk držte několik minut, dokud krvácení neustává, po chvíli ho zopakujte, případně vyměňte tampon a opět stlačte.
- Pokud krvácení nepřestane do 15–20 minut, vyhledejte lékaře. Udělejte to i v případě, že se krvácení objevuje u dítěte příliš často nebo když se vám dítě zdá příliš bledé, často unavené, má hodně modřin.
- Po zastavení krvácení nedovolte dítěti hned smrkat (krvácení by se mohlo znovu spustit), zvedat nic těžkého ani dovádět.
RADY PRO DOSPĚLÉ
- Pokud užíváte antikoncepci – estrogen v ní má vliv na sliznice a může spolupůsobit při krvácení.
- Pokud kouříte – cigaretový kouř vysušuje sliznici nosu.
- Pokud máte vysoký tlak – může být příčinou častého krvácení z nosu. Poraďte se s internistou o léčbě a nutné dietě.
- Pokud jste „kávičkáři“ – káva, čaj a mnohé druhy ovoce (např. meruňky, višně, rybíz…) obsahují příliš salicylátů – osoby, které jsou na tuto látku přecitlivělé, mají zvýšené riziko krvácivosti.
- Pokud užíváte acylpyrin – snižuje srážlivost krve, což je u osob náchylných ke krvácení nebezpečné.
- Pokud máte příliš silnou menstruaci – může se objevit i krvácení z nosu.
Tip
- U dětí jsou obzvlášť nebezpečné noční epistaxe, kdy krev může natéct do úst. Setkáváte-li se s tím u svého dítěte, určitě navštivte pediatra a poraďte se.
- V zimě a na jaře může časté krvácení z nosu vznikat i v důsledku suchého vzduchu v přetopených místnostech. Účinnou pomocí jsou zvlhčovače vzduchu a časté větrání.