Laryngitida - jak na ni?

Nemoci horních dýchacích cest jsou nejčastějšími dětskými nemocemi, nejvíce postihují děti mezi třemi měsíci a šesti lety. Mnoho rodičů má praktické zkušenosti s akutním zánětem hrtanu (laryngitidou). Děťátko uložíte zdravé spát a o několik hodin později je to tu… Dítě se vzbudí, protože nemůže dýchat, dusí se a chrčí. Noční můra rodičů – laryngitida! I když se zánět hrtanu opakuje, pokaždé vystraší nejen rodiče, ale i děti samotné.

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu. Nákazu nezpůsobuje jeden konkrétní „bacil“, ale různé respirační viry, střevní viry, nebo ojediněle i bakterie (Streptococcus, Haemophilus, Mycoplazma). Vliv mají i dráždivé látky vdechované dětmi v zakouřeném prostředí, prachu a smogu, často přehřáté a suché byty. Úzké dýchací cesty dětí při zánětu otečou a úzký prostor hrtanové trubice se ještě více zúží. V extrémním případě se může stát hrtan až neprůchodným. Zánět hrtanu se vyskytuje častěji u dětí od šesti měsíců do tří let a v období od října do dubna. Statisticky častěji u chlapců než u děvčat. U dětí s vrozenou nebo dočasnou poruchou imunity se může laryngitida opakovat i několikrát během roku.

Onemocnění začíná pozvolna příznaky infekce horních dýchacích cest s horečkou do 38°C nebo bez horečky. Často si rodiče začátku onemocnění ani nevšimnou. Vždyť které dítě v zimním období nemá občas rýmu, nebo přechodně nekašle? Asi 75 % atak se projeví v noci náhle suchým dráždivým kašlem (štěkavým), ochraptěním, chrapotem nebo sípavým až chybějícím hlasem, (tzv. afonie), výtokem z nosu, škrábáním v krku. Dítě bývá neklidné, unavené, později apatické a vyčerpané. U malých dětí může mít laryngitida dramatický průběh. Otok uzavře příchod vzduchu do dýchacích cest (obstrukce) a může dojít i k dušení dítěte. Dítě vydává sípavé zvuky, je dušné a občas i modré.

Tento stav vyžaduje okamžité přivolání lékaře a následnou hospitalizaci!

Laryngitida průměrně trvá jeden až deset dní. Probíhá samostatně nebo jako součást zánětu horních cest dýchacích. Může se komplikovat rozšířením infekce na průdušky a plíce. Diagnózu určí lékař na základě charakteristických klinických příznaků. Musí odlišit zánět hrtanu od zánětu hrtanové příklopky (která při polykání brání průchodu potravy do průdušnice), což je závažné a nebezpečné onemocnění vyžadující hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

První pomoc

Panika není vhodná. Jen rodič s chladnou hlavou zabezpečí vhodnou péči.

  • Vzduch musíme dostatečně zvlhčovat – zapneme zvlhčovač vzduchu, nebo uděláme tzv. vlhký stan (nad postýlku zavěsíme vlhké ručníky nebo prostěradla).
  • Dítěti v zimě dáme bundu, a čepici, otevřeme okno a necháme jej vdechovat studený vzduch, případně alespoň větráme, aby dítě dýchalo studený vzduch v místnosti. Pokud venku není chladno, je možné dítě posadit i před otevřený mrazák.
  • Na krk dáme studený olejový obklad.
  • Podáváme dostatek vlažných tekutin a během nemoci jen lehká jídla.
  • Musíme dítě uklidnit, protože když bude plakat, zvýrazní se otok hrtanu a sníží se přívod Na uklidnění použijeme oblíbenou hračku, pohádku nebo hudbu.
  • Dítě neukládáme do postýlky na rovnou podložku, ale nohy postele podložíme tak, aby hlavička dítěte byla výše než tělo a oblast krku se nepřekrvovala.
  • Při horečce nad 38,5°C podáme antipyretika (léky snižující horečku).

Když se záchvat po těchto opatřeních nezlepší, nebo se přidruží horečka nad 39° C, kašel neustává, dítě sliní, nepolyká tekutinu ani vlastní sliny, modrá – zavoláme rychlou lékařskou pomoc, případně s dítětem ihned vyhledáme lékařské ošetření na specializovaném ORL pracovišti.

Léčba

Lehčí formy se léčí v domácím prostředí. Vhodný je klid na lůžku, hlasová hygiena (dítě mluví co nejméně, nekřičí), dostatek tekutin a lehká strava obohacená o vitamín C. Lékař při teplotě doporučí antipyretika a při kašli mukolytika, po uvolnění kašle i antitusika. Při podezření na bakteriální původ onemocnění jsou potřebná antibiotika, ale v počátku onemocnění, pokud nedojde ke komplikacím nejsou antibiotika indikována. Zvlhčujeme vzduch, případně u větších dětí inhalujeme páry minerální vody s mukolytikem, nebo Vincentku. Pokud se stavy opakují, doporučuje se dětem na noc již v počátku onemocnění podat vhodné antialergikum, které samo o sobě může zabránit otoku i případným komplikacím laryngitidy.

Těžší formy laryngitidy (asi 2 %) vyžadují pro nebezpečí dušení hospitalizaci. Dítěti je zabezpečen klid na lůžku, tekutiny infuzní formou, inhalační léčba (aerosol, nebulizace) fyziologickým roztokem, mukolytiky. Stav může vyústit až do nutnosti přechodné intubace (trubička v hrtanu), než otok ustoupí.

Při častém výskytu laryngitidy dodržujeme protialergický režim, protože recidivující laryngitidy jsou předzvěstí budoucího astmatu:

Používáme zvlhčovače vzduchu, v bytech nekouříme, nepřetápíme, odstraníme rezervoáry prachu a roztočů – koberce, závěsy, plyšové hračky, používáme antialergické přikrývky, naučíme dítě správně dýchat nosem… 

Věřím, že pro příště nebude laryngitida vaší noční můrou, ale zvládnete toto dětské onemocnění bez větších komplikací. Odměnou vám bude úsměv vašeho dítěte.