Na cesty bez kinetózy

Kufry máte sbalené, plavky, opalovací krémy a vše potřebné nachystané. Vaše vysněná prázdninová destinace již čeká jenom na vás. Vlastně už je tu jenom maličkost – jak zvládnout v pohodě cestu s dítětem…

Vaše obavy nejsou neopodstatněné v případě, že jste už dříve při cestování postřehli, že si váš potomek během cesty jakýmkoli dopravním prostředkem stěžuje na bolesti hlavy, je bledý nebo dokonce zvrací. Tyto těžkosti se ve spojitosti s cestováním označují jako kinetóza.

O co jde?

I když se nejedná o závažné onemocnění s trvalými následky, ale jen o přechodný stav, dokáže potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a děti, nevyhýbá se ve větším měřítku ani starým lidem. Problémy, které se podobají kinetóze, mohou trpět i některá zvířata, což je dobré vědět, pokud se na dovolenou chystáte se svým čtyřnohým miláčkem.

Kinetózu vyvolává podráždění receptorů, které registrují změny polohy těla. Náš mozek je neustále zásobovaný informacemi o tom, co se s organismem děje. Pro kinetózu jsou klíčové informace takzvaného vestibulárního aparátu a zrakové podněty. Vestibulární aparát je nezbytný pro udržení rovnováhy. Nachází se ve vnitřním uchu, je tvořený třemi kanálky, které jsou naplněné tekutinou a krystalky. Pohyb krystalků dráždí vestibulární aparát, odkud se prostřednictvím nervových vláken dostávají informace do mozku.

Jednoduše řečeno – pokud se do mozku dostávají rozporuplné informace (oči mají před sebou stabilní předměty, ale tělo je v důsledku cestování v pohybu – ačkoli si tento pohyb vůbec nemusíme uvědomovat), dochází k podráždění centrálního nervového systému. A vzniká kinetóza.

Příznaky

Možná jste i vy jako dítě kinetózou trpěli, ale v průběhu let jste z ní „vyrostli“. Anebo naopak – donedávna vás nevolnost při cestovaní vůbec netrápila, zato teď vám znepříjemňuje třeba i krátkou cestu. Je dokázáno, že někteří lidé jsou ke kinetóze náchylnější, jiní jsou vůči ní odolní.

Mezi typické příznaky kinetózy patří:

  • žaludeční nevolnost,
  • studený pot,
  • bledost,
  • nauzea (pocit na zvracení),
  • zvracení,
  • závrať,
  • nechutenství,
  • říhání,
  • nízký tlak,
  • nadměrná tvorba slin ap.
Co pomáhá?

Kinetózu jako takovou léčit nelze. V lékárnách je však možné zakoupit více přípravků tlumících její příznaky. Tyto produkty jsou vhodné i pro děti. Bývají k mání ve formě tablet, bonbonů nebo žvýkaček. Je dobré je užít alespoň půl hodiny před plánovanou cestou. Před jejich požitím si určitě přečtěte příbalový leták – toto doporučení platí zejména pro řidiče. Některé přípravky na potlačení kinetózy totiž mohou způsobovat ospalost.

Jestliže chcete ochránit děti (popřípadě sebe) před zbytečnými těžkostmi, zkuste se řídit před cestou několika následujícími radami:

  • připravte děti na to, že je čeká delší cesta, kterou mohou provázet určité problémy – aby se vývojem situace necítily zaskočené;
  • uvařte lehké jídlo – kinetózu zhoršuje prázdný i přeplněný žaludek;
  • dbejte na pitný režim, ale je-li to alespoň trochu možné, omezte slazené nápoje, neboť cukr nevolnost ještě zhoršuje, vhodné nejsou ani sycené limonády s bublinkami;
  • stanovte optimální dobu odjezdu – nejvhodnější je to ráno, když jsou děti ještě „čerstvé“, anebo naopak k večeru, když už jsou dostatečně unavené.

Pro některé děti je nejpříhodnější cestovat v noci, kdy může být nevolnost kvůli velké únavě zcela potlačena. Obecně se spánek pokládá za nejvhodnější prostředek proti kinetóze. Proč? Při spánku totiž není mozek „zmatený“, protože během cesty nedostává informace od očí, ale signály o pohybu těla přijímá jen z vestibulárního aparátu.

Znáte to sami. Dítě – za jízdy uvězněné v sedačce – je mrzuté, nudí se a zlobí… Když se k tomu všemu ještě navíc cítí zle, z cestování se obvykle stane pro všechny zúčastněné pořádná noční můra.

Připravujte dětem na cestu pravidelně program – zpívejte si s nimi, podle jejich věkových možností hrajte slovní či jiné hry, bavte se spolu…

Auto

Jde o nejvýhodnější způsob přepravy v případě, že vaše dítě trpí kinetózou. Můžete totiž kdykoli zastavit a přizpůsobit se jeho potřebám.

Co dělat, aby nebylo dítěti za jízdy v autě nevolno? Při řízení dodržujte přiměřenou rychlost, nezrychlujte příliš rychle a nevjíždějte prudce do zatáček. Klidná a pravidelná jízda – to je to, co vaši malí cestovatelé potřebují.

Máte rádi provoněné auto a tóny hlasité hudby? Zapomeňte na obojí. I když vám to cestu zpříjemňuje, děti může hlasitá muzika a pachy dráždit. V záloze mějte raději jejich oblíbené písničky či pohádky. Pokud na ně působí uklidňujícím způsobem, budete se při řízení cítit lépe i vy.

Cestování autem je nepříjemné obzvlášť v letním slunečním žáru. Částečnou pomocí jsou reflexní fólie na okna. A pokud jde o klimatizaci? S tou – zejména v případě malých dětí – velmi, velmi opatrně…

Pro osoby trpící kinetózou je důležité, aby při jakémkoli cestování seděly zpříma a aby zbytečně nehýbaly hlavou. Pocit nevolnosti by tak mohl zesílit. Naučte proto děti, aby v autě sledovaly cestu přímo – přes přední, nikoli přes boční sklo. Koneckonců – alespoň se naučí sedět rovně, jejich páteři to jen prospěje.

Autobus a vlak

Pokud musíte cestovat těmito dopravními prostředky, snažte se o to, aby vaše dítě sedělo co nejvíce vpředu, po směru jízdy a dále od okna. Kvůli možnosti použít kdykoli WC je lepší cestovat vlakem.

Letadlo

Pro cestování letadlem není typická kinetóza v podobě žaludeční nevolnosti, spíš je to pocit nepříjemného tlaku a zalehnutých uší. Tyto stavy je možno během vzlétnutí a přistávání tlumit žvýkačkou anebo bonbonem. I když si místo v letadle zrovna vybírat nemůžete, upozorněte alespoň včas na případný zdravotní problém letušku.

Loď

Možná vás v rámci dovolené čeká plavba lodí. K ní patří (i když samozřejmě nemusí) i pověstná mořská nemoc. Některé děti snášejí plavbu velmi špatně. Pokud už takovou zkušenost se svými mrňaty máte, určitě se další plavbě vyhněte a zbytečně neriskujte.

A jestliže mají vstoupit vaši potomci na palubu poprvé, vybavte se předem lékem proti kinetóze a dbejte na to, aby se neocitli v blízkosti zábradlí. Naklánění a koukání do vody jim totiž nejspíš neudělá dobře.

Kvůli možné nevolnosti nenuťte dítě během plavby do jídla. Dbejte však na dostatečný přísun tekutin.

Tip

Ať už zvolíte jakýkoli dopravní prostředek, mějte vždy po ruce dostatečně velké igelitové sáčky. V případě, že je dítku na zvracení, nabídněte mu pokud možno dvojitý či trojitý pytlík – je to pro vás záruka, že nebudete muset prcka zbytečně převlékat do čistého a drhnout znečištěné sedačky…

Nepodceňujte…

Jestliže máte pocit, že se vašemu dítěti dělá při cestování špatně až příliš často anebo že kinetóza má nezvykle silný průběh, vyhledejte lékaře. Některá onemocnění mohou mít stejné projevy jako kinetóza, ale může jít o daleko závažnější problém.

Tip

Kinetózu způsobuje takzvaný senzorický konflikt. Informace, které do mozku vysílá zrak, se liší od signálů přicházejících z orgánů zabezpečujících rovnováhu ve vnitřním uchu.

  • Lékárny nabízejí řadu přípravků tlumících příznaky kinetózy, a to ve formě tablet, bonbonů nebo žvýkaček. Většina z nich je vhodná i pro děti.
  • Účinný proti nevolnosti a zvracení je i zázvor. Můžete si předem uvařit zázvorový čaj.
  • Během cesty se dětí soustavně neptejte na to, jak se cítí. Naopak – snažte se od možné nevolnosti odpoutat pozornost.