Nezvaný host z prázdninových cest: veš dětská

Veš získala své přízvisko dětská proto, že vlasy dětí si pro své řádění vybírá mnohem raději než vlasový porost dospělých. Dětské kolektivy všeho druhu představují přímo ideální prostředí pro vší cizopasení. Po návratu z prázdnin je tedy zcela namístě podívat se těmto neodbytným parazitům „na zoubek“: pokud jste ve vlasech svých ratolestí nějaké objevili, případně se teprve chystáte k důkladné prohlídce, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Veš dětská (také nazývaná vlasová či hlavová) má v oblibě zejména dlouhé vlasy holčiček ve věku od 5 do 10 let (různé zdroje uvádějí různé věkové rozpětí napadených; faktem je, že se vši běžně vyskytují jak u školkových dětí, tak u školáků a nevyhýbají se samozřejmě ani dospělým).

K přenosu potřebuje tento nenápadný parazit, který se velice rychle množí a již po staletí odolává všem pokusům o definitivní vyhubení, přímý kontakt vlasů svých obětí. Tomu nahrává právě pobyt v dětském kolektivu: ve školce, škole, zájmových kroužcích, na letních táborech, různých soustředěních apod. Pokud máte více potomků, pak je velmi pravděpodobné, že si vši mezi sebou předají, zvláště sdílejí-li jeden pokoj a např. si spolu často hrají nebo mají společnou postel. Není vyloučeno ani to, že jako „přestupní stanice“ vším slouží čepice všeho druhu, ložní prádlo, ručníky či čalounění. Jako víceméně nepravděpodobný se jeví přenos prostřednictvím předmětů, např. hřebenu.

Mimo vlasový porost dokáže veš přežít pouze několik hodin, protože bez svého zdroje obživy (hostitele) se brzy vyčerpá a ztrácí schopnost pohybu. Uhyne zhruba do 24 hodin od posledního sání, v závislosti na teplotě prostředí, v kterém se právě vyskytuje.

Projevy zavšivení

V období jednoho až čtyř týdnů po nákaze se projeví svědění a pálení pokožky hlavy, dítě se škrábe, je neklidné, může být nesoustředěné. Veš se živí krví – její bodnutí příšerně svědí a zároveň působí dráždivě i rozpouštědlo, které při sání vypouští do kůže. To může způsobit vyrážku, celkové zarudnutí, až alergické reakce. Silné rozškrábání pokožky může představovat živnou půdu i pro některá infekční onemocnění (např. impetigo).

Samička vši dětské za svůj život naklade 150 až 250 vajíček, nazývaných hnidy: vypadají jako miniaturní váčky (asi 1 mm velké) připojené k vlasům, většinou jsou bělavě lesklé, později žlutohnědé. Na rozdíl od lupů je nelze odfouknout nebo smýt, odstranit se dají jen mechanicky. Pokud hnidy najdete na vlasu dále než 1 cm od pokožky, jsou vylíhlé nebo mrtvé; nález hnid blíže k pokožce ukazuje na to, že ve vlasech jsou pravděpodobně i pohybující se dospělé vši.

Osm kroků k vlasům bez vší
  1. Pravidelně dítěti prohlížejte vlasy. Pokud jste objevili lezoucí vši, pak jste pravděpodobně v oblasti za ušima, na týle nebo šíji našli i hnidy. Nepropadejte panice ani studu – zavšivení (lat. pedikulóza) není onemocnění způsobené nedostatečnou hygienou. Nutné je pustit se co nejdříve do léčby.
  2. Pro odvšivení existují různé přípravky, poradit se můžete v lékárně, kde je lze bez lékařského předpisu zakoupit. 
    K dostání jsou přírodní přípravky s olejnatými látkami, které parazitům ucpou dýchací cesty – uvádí se, že jsou vhodnější než většina prostředků na chemickém základě, protože jejich používáním se nezvyšuje odolnost vší proti hubicím prostředkům. Tyto přípravky jsou vyrobený na základě silikonových a přírodních olejů a neobsahují insekticid. Díky fyzikálnímu účinku si vši nemůžou na tyto přípravky vytvořit rezistenci a zároveň jsou vysoce šetrné k pokožce. Mohou obsahovat vitamin E, který pečuje o citlivou pokožku, andirobový olej pocházející z amazonských pralesů, rovněž známý svými odpuzujícími účinky proti hmyzu, a tea tree olej s repelentními účinky. Jedno balení vydrží obvykle až na 10 aplikací.
  3. Za 7 až 10 dní se celá mycí procedura opakuje, protože hnidy procházejí různými etapami života a některé stadium může ve vlasech přežít. Více se jistě dozvíte z příbalového letáku konkrétního přípravku.
    Tip: U chlapců lze přistoupit k ostříhání vlasů na co nejkratší délku – je to asi nejjednodušší cesta, jak se s dotěrnými parazity vypořádat.
  4. Po umytí je nutné důsledně vyčesávat, případně ručně vybírat z vlasů odumřelé vši i hnidy. Napomoci by vám v tom mohl hustý hřebínek nazývaný všiváček (bývá součástí balení některých antiparazitních prostředků).
  5. Vyperte na vyšší teplotu veškeré ložní povlečení, ručníky, dále čepice, bundy, mikiny apod. Důkladně vysajte koberce.
  6. Pokud má dítě pokožku rozškrábanou příliš, neoddalujte návštěvu dětského praktického lékaře, který včas podchytí případnou infekci; může také doporučit prostředky tišící úporné svědění.
  7. Není to sice nic příjemného, ale rozhodně se nezdráhejte oznámit zavšivení ve školce či škole, kterou vaše dítě navštěvuje. Pedagogové pak upozorní na výskyt vší ostatní rodiče a důslednou prevencí, případně odvšivením všech postižených dětí, se tak zabrání další nákaze.
  8. Dozvěděli jste se, že v dětském kolektivu, který vaše dítě navštěvuje, se vyskytly vši? Pak můžete dítěti umýt hlavu přípravky s preventivním účinkem, které – nejlépe po poradě s odborníkem – opět koupíte v lékárně.

Víte, že…

… kromě vši dětské (Pediculus capitis) existuje také veš šatní (Pediculus corporis), která žije ve spodním prádle a na ohanbí? Výskyt vši šatní souvisí s nedostatečnou hygienou (zřídkavé vyměňování spodního prádla za čisté a nesundávání prádla na noc), zatímco veš dětskou ani nadměrná čistotnost od nájezdu neodradí.