Podávání léků dětem

Snad každý z nás alespoň jednou za život potřeboval nějaký lék nebo aspoň kapky do nosu. U dospělého to nepředstavuje žádný problém, ale s malým dítětem to až tak snadné být nemusí. Proto je dobré být na to připraven a znát osvědčené finty, které podání léku mrněti usnadní.

Léky se podávají několika způsoby:

 • perorálně, tedy ústy – např. tabletky, dražé, sirupy…;
 • parenterálně, tzn. že se na místo účinku dostávají porušenou kůží – injekce, infuze;
 • lokálně, tedy aplikací přímo na pokožku nebo sliznice či do tělesných dutin – masti, gely, čípky.

Všechny léky, které se nacházejí v domácnosti, musí být uložené na místě nedostupném pro děti!

Na podávání léků dětem se nejčastěji používá:

 • lžička,
 • kapátko,
 • trubička nebo stříkačka,
 • špička prstu.

Jak podat tabletku

Tabletku můžete před podáním rozdrtit a na lžičce smíchat s trochou mateřského mléka, čaje, jogurtu apod. U některých léků ale existuje omezení v kombinování s určitými potravinami, proto se na to předem zeptejte lékaře nebo si pečlivě prostudujte informace na příbalovém letáku. Dítěti vložte lžičku do úst doprostřed směrem ke kořeni jazyka a jemně na ni zatlačte (podobně jako při podávání prvního příkrmu). Jemný tlak na střed jazyka vyvolá polykací reflex a dítě lék snadno spolkne. Nejmenším dětem přidržte jednou rukou hlavičku tak, aby nečekaným pohybem lék ze lžičky nevylilo. Některé starší děti odmítají při užívání léků jakkoliv spolupracovat. Pokud je to možné, můžete tabletu rozlomit na více menších částí, které se budou snadněji polykat. Jestliže ani to není účinné, upozorněte na tuto skutečnost lékaře, může zvolit jinou lékovou formu.

Injekce

Píchnutí injekce patří vždy do rukou zdravotníků – lékaře nebo zdravotní sestry. Výjimku tvoří například cukrovkáři, kteří si aplikují injekčně inzulin sami pomocí speciálního inzulinového „pera“. Rodiče malých diabetiků předem zdravotníci naučí s perem zacházet.

Zavedení čípku

Léky ve formě čípku se zavádí do konečníku. Výhodou čípků je, že dítě nevnímá nepříjemnou chuť léku, nemůže ho vyplivnout a medikament nezatěžuje jeho trávicí ústrojí. U malých dětí se čípky používají nejčastěji ke srážení horečky, jako první pomoc při dušnosti při zánětu hrtanu nebo jako prevence febrilních křečí. Po odstranění ochranného obalu zaveďte čípek děťátku do konečníku, jemně mu stlačte k sobě obě půlky zadečku a chvíli je tak podržte. To proto, aby se čípek mohl začít rozpouštět dříve, než se ho dítě pokusí vytlačit.

Kapky

Do nosu
Při podávání kapek do nosu by malý pacient měl ležet nebo sedět se zakloněnou hlavou, protože tak se kapky dostanou hlouběji. Po jejich aplikaci nechte dítko ještě chvíli ležet a čtěte mu, aby bylo v klidu. Miminka a batolata můžete držet v náručí v horizontální poloze. Nejmenším dětem byste neměli dávat kapičky na olejové bázi, a to z toho důvodu, aby jim nezatekly do dýchacích cest. Pokud vám je lékař předepíše, můžete je nakapat na vatovou tyčinku a dítěti nos vytřít.

Do očí
Nakapat dítěti kapky do oka vyžaduje aspoň částečnou spolupráci vašeho potomka. Nejvhodnější je, když dítě leží a má hlavu v mírném záklonu. Požádejte ho, aby se dívalo na jednu stranu, ukazováčkem opatrně odtáhněte dolní víčko a kápněte kapky k očnímu bělmu. Nechte dítě několikrát mrknout, případně zavřít oči a zakroužit jimi pod zavřenými víčky do všech stran, aby se kapky dostaly do všech částí oka. U menších dětí, kterým to ještě není možné vysvětlit, je vhodná asistence další osoby. Jeden dospělý pak drží dítku hlavičku a druhý provede aplikaci kapek.

Do uší
Některé kapky do ucha se podle doporučení v příbalovém letáku mají nakapat na úzký proužek gázy a ten vložit do ouška. Obvykle ale cizí předmět dítěti vadí a vytahuje si ho. V takovém případě můžete kápnout kapky do ucha přímo i bez gázového proužku.

Tip

Při podávání kapek (ústy) nepoužívejte kovovou lžičku, protože některé druhy kapek mohou při kontaktu s kovem reagovat. Upřednostněte raději plastovou lžičku nebo skleněné či plastové kapátko.

Některé léky – sirupy (např. antibiotika) – mají v balení speciální stříkačku na aplikaci. Pokud vám tento způsob podávání léku vyhovuje a balení stříkačku neobsahuje, můžete o ni požádat svého pediatra nebo ji koupit ve zdravotnických potřebách či lékárně.

Krém, mast nebo gel na pokožku

Jde o nejjednodušší způsob aplikace, postačí vaše čisté prsty. Po aplikaci je však třeba zabezpečit, aby si dítě namazané místo neškrábalo. Ideální je snažit se odvést jeho pozornost k nějaké zajímavé činnosti.

Na co myslet před prvním podáním léku:

 • Některé symptomy choroby je možné začít léčit ještě před tím, než se vypravíte k lékaři. U malých dětí ale konzultujte použití jakéhokoliv medikamentu s jeho praktickým lékařem předem, protože on zná jeho zdravotní stav a okolnosti nejlépe.
 • Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a dodržujte uvedené dávkování s ohledem na věk a váhu dítěte. Dávky předepsané lékařem se nemusí s doporučením výrobce shodovat, ale na to vás obvykle lékař upozorní. Jeho názor respektujte.
 • Léky uchovávejte v původním balení, nikdy je nepřesunujte do jiné krabičky nebo obalu.
 • Po aplikaci odložte léky mimo dosah dítěte.
 • Všímejte si expirace (lhůty použitelnosti) medikamentu uvedené na obalu a prošlé léky vraťte do lékárny, kde zajistí jejich likvidaci.