Reflexy novorozenců

Prudké světlo nebo silný zvuk, pošimrání na tvářičce či prudký pohyb. Nožky v pohybu jako při chůzi, a přitom je vašemu malému zázraku sotva pár dní. Položte ho na bříško a sledujte – začne se hýbat, jako by se chtěl plazit. Zdá se vám to nemožné? Každé zdravé dítě přichází na svět s vrozenými reflexy, které za 4 až 6 měsíců spontánně vymizí. Některé se vývojem mění ve vědomé činnosti, jiné vymizí úplně.

Kromě všech vnějších znaků růstu a vývoje má před sebou centrální nervový systém během celého vývoje – od novorozence přes dítě a adolescenta až po dospělého člověka – obrovské množství práce.

Mozek novorozence nedisponuje tolika nervovými propojeními jako mozek dospělého člověka, nemá ani stejný počet nervových buněk (pravděpodobně jich má dokonce víc!). Nervy novorozence ještě nejsou obaleny myelinovými pochvami, které je mají izolovat od okolí a zaručují nerušený tok informací. Jsou vyvinuty pouze některé primitivní dráhy (sání, vylučovací reflex atd.), protože tyto novorozenec potřebuje k uspokojení svých primárních potřeb.

U novorozeňátek pozorujeme základní nepodmíněné reflexy: hledací, sací, polykací, obranný, orientační a úchopový. Dítě je v bdělém stavu schopné reagovat na světlo, pohyb či zvuk. Dokáže sledovat zajímavý předmět, rozeznávat a lokalizovat zdroj zvuku a při uvolněném svalstvu šíje dokáže natáhnout ruku směrem k podnětu zvuku. Chuť a čich novorozence jsou smysly důležité pro kojení.

Přinášíme vám seznam reflexů, které určitě u svého drobečka zpozorujete, i když třeba ne vždy víte, že jde o vrozené schopnosti a reakce, které dostal váš malý zázrak do vínku.

Hledací reflex

Předchází sacímu reflexu a je odpovědí na pohlazení líčka dítěte. Při dotyku tváře o prs nebo prstem o tvářičku se miminko otočí a hledá bradavku.

Tip

Chcete-li své děťátko připravit na kojení, jemně mu prstem pohlaďte tvářičku a ono otočí hlavičku a našpulí pusinku. O něco veselejší je pozorování tohoto reflexu, když děťátko položíte na své břicho a sledujete, jak se snaží doplazit k bradavce.

Sací reflex

Kojíte své děťátko? Sání, jako jedna z nejpřirozenějších schopností novorozence, je pozorovatelné okamžitě, už při prvním přiložení. Tento reflex mají všechny děti už v děloze. Stimuluje se dotykem mířeným na patro úst děťátka. Reflex ustoupí po dvou až čtyřech měsících, kdy začne dítě tuto činnost vykonávat vědomě.

Tip

Umyjte a vydezinfikujte si ruce a jemně vložte malíček děťátku do úst, bříškem prstu se dotkněte jeho patra. Ono začne okamžitě sát a vy na svém prstě pocítíte tu sílu, s jakou se do „jídla“ pouští.

Úchopový reflex

Vsunete-li ihned po narození miminku do dlaně prst, uchopí ho a pevně drží. V prvních hodinách po narození je stisk děťátka tak silný, že udrží celou jeho hmotnost. Tato síla ze dne na den vymizí, ale určitý stupeň úchopového reflexu sledujeme i nadále: cokoli se dotkne dlaně děťátka, jeho dlaň pevně sevře. Reflex svým vývojem vede k vědomé činnosti – úmyslnému držení předmětů. Kořeny tento reflex má již v dávné minulosti, kdy se naši prapředkové – ještě hodně podobní opicím – zavěsili na kožich matky a drželi se. Šťastní a spokojení, tváří v tvář své mámě. Nepřipomíná vám to dnešní nošení miminek v šátku?

Tip

Vložte děťátku prst do dlaně a pozorujte, jak se jeho dlaň zavře a jak pevný má stisk. Nezkoušejte ale jeho pevnost zavěšením děťátka na své prsty – tato schopnost náhle vymizí a může dojít k pádu a poranění miminka!

Moorův reflex

Nazývá se také prudký, úlekový reflex. Když děťátko cítí, že padá, případně ztrácí rovnováhu, symetricky rozhodí ručky i nožky. Tento reflex využívají lékaři při kontrole vývoje obou končetin simulováním pádu dítěte. Moorův reflex trvá krátce, při narození ho mají všechny děti a vysoké procento z nich ho má ještě i po šesti týdnech od narození. Reflex je provázen pláčem, postupně slábne a do čtyř měsíců může úplně vymizet. Nabádá rodiče k větší opatrnosti a jemnosti při zacházení s dítětem.

Tip

Nezkoušejte tento reflex navodit simulováním stresových situací. Naopak, zacházejte se svým dítětem tak jemně, jak to jen dokážete. Situací vyvolávajících Moorův reflex mu nechtěně připravíte vy i vaše okolí víc než dost. Je-li to možné, při zpozorovaní Moorova reflexu u dítěte reagujte přitulením a objetím, dokud ho neuklidníte.

Úlekový reflex

Tento reflex přetrvává až do dospělosti, a dokonce může s věkem sílit. Je reakcí na nečekaný hluk, kdy děťátko prudce natáhne ručky směrem nahoru, jako by se chtělo něčemu bránit.

Tip

Stejně jako u Moorova reflexu ani zde nezkoušejte schopnost děťátka „popasovat se“ s nečekanou situací a prudkým hlukem. Zajistěte, aby bylo prostředí, v němž dítě žije, klidné a podle možností bez nepříjemných či silných zvukových podnětů.

Chůzový automatismus
(Reflexní chůze)

Chyťte dítě pod pažemi tak, aby se nožkama dotýkalo pevného povrchu. Zdá se vám, že napodobuje chůzi? Jde o další z vrozených reflexů, který po čtyřech měsících úplně vymizí.

Tip

Snažíte-li se vypozorovat tento reflex, dávejte vždy pozor na podporu hlavičky děťátka – šíjové svaly nejsou dostatečně silné. Úchop, jímž miminko chytnete, si dobře nastudujte, ale hlavně nedržte děťátko v této poloze příliš dlouho!

Plantární (Babinského) reflex

Nervový systém ještě není úplně vyvinutý, proto dráždíte-li chodidlo dítěte od paty směrem k prstíčkům po krajní straně chodidla, roztáhne novorozenec prsty do vějíře a nožku stáhne. Tento reflex vymizí ve 12.–16. měsíci, kdy už dítě reaguje stejně jako dospělý člověk – ohnutím prstů na noze směrem dolů.

Tip

Babinského reflex je asi jedním z „nejzkoušenějších“ reflexů, neexistuje snad rodič, který se nebavil reakcí nožky miminka na pošimrání. Porovnejte reakci svého děťátka s reakcí nohy dospělého. Zkoušejte to jen k ověření si skutečnosti, že děťátko má i tento vrozený reflex a nepřehánějte to – i když je to skutečně velmi lákavé!

Tonický šíjový reflex

Tento reflex je přítomen od narození dítěte do jeho asi čtyř měsíců věku. Když děťátko leží na zádech a otočí hlavičku na jednu stranu, na stejné straně natáhne ruku i nohu, zatímco na opačné straně ruku i nohu ohne (tzv. šermířský postoj).

Tip

Reflex se dá nejlépe pozorovat, když na děťátko náhle jemně promluvíte a ono zareaguje otočením hlavičky na tu stranu, odkud zvuk přichází. Je dobré měnit strany, z nichž na dítě mluvíte, aby nedošlo ke „slehnutí“ hlavičky, případně ke ztuhnutí šíjových svalů a preferenci držení hlavičky při ležení jen na jedné straně.

Zázračný reflex

Tento reflex, který je u dítěte přítomen do dvou měsíců, vám pomůže miminko upokojit a uspat. Výsledek je stoprocentní, jestliže přizvete na pomoc i dudlík. Když už dítě klidněji leží, hlaďte ho jemně po čele, přímo po středu čela směrem od vlásků až k nosu. Vyvolá to reflex, který dítě přinutí zavřít oči – během chvilky usne hlubokým spánkem. Až to uděláte víckrát, budete schopni záchvat pláče zastavit nebo ho alespoň zmírníte.

Vrozené reflexy jsou reakce, jimiž dětský organizmus odpovídá na vnější podněty.

Bez dýchacího reflexu by miminko nepřežilo, díky vrozené schopnosti hledat, sát a polykat může přijímat potravu. Stejně tak kýchání či kašel, to vše funguje díky vrozeným reflexům. Jsou ukazatelem správného vývoje miminka a také správného vývoje jeho motoriky. Jejich nepřítomnost může být jedním ze signálů dětské mozkové obrny a jiných onemocnění.

Pokud prý novorozence zavěsíte na šňůru na prádlo, udrží se tam. Láká vás to vyzkoušet? Raději to nedělejte, i kdyby se miminko na šňůře udrželo, těžko tento pokus vysvětlíte sousedům v protějším okně. Namísto toho raději zkuste cokoli stejně tenkého jako šňůra na věšení prádla vyndat ze sevřené pěstičky svého dítěte.

Když už jste zjistila, že máte doma malého hledače, šermíře či chodce, užívejte si mateřství a pozorujte, jak tyto reflexy pomalu mizí a mění se ve vědomé činnosti. Není nic krásnějšího než sledovat vývoj toho malého stvoření a být při jeho prvních vědomých krocích a činnostech, které nastanou po vymizení vrozených reflexů.